XXIII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa wyrusza z Łańcuta na Jasną Górę

20-07-2024

  XXIII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę w dniach od 28 lipca do 2 sierpnia 2024 r. rozpocznie się w niedzielę od Mszy Świętej o godz. 8.00 w kościele pw. św. Józefa w Łańcucie. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku, objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który wraz z grupą 152 kolarzy pojedzie na rowerze. W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego Świętym Michałem Archaniołem pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą oni na pątniczym szlaku takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie, średniowieczną Bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.
  W czwartek 1 sierpnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dla pielgrzymów będzie sprawowana Msza Święta przez księdza Albina Pawłowskiego MS ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance, który po raz kolejny jest kapelanem pielgrzymki.
  Po raz pierwszy w Powiatowej Pielgrzymce Rowerowej na rowerze pojedzie ks. Stanisław Piegdoń Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy. Kapłani w ramach swojego urlopu podejmują trud aktywnego wypoczynku i posługi duszpasterskiej. W tym roku rekolekcje w drodze odbywają się pod hasłem: „UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA”. Na piątek 2 sierpnia br. dla większości został zaplanowany powrót autokarami do Łańcuta. Jednakże, tak jak i w minionych latach, znajdzie się grupa kilku kolarzy, którzy będą wracali na rowerach z Częstochowy do Łańcuta i to nawet w ciągu jednego dnia.
  Organizatorem pielgrzymki jest Mariusz Sroczyk z Krzemienicy, który wspierany jest przez innych pielgrzymów. Pomoc medyczną zabezpieczają pielęgniarki Anna Skóra i Aneta Sroczyk. Mechanikiem pielgrzymki jest Kazimierz Międlar z Dębiny, kronikarzem pielgrzymki Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. W wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów Ryszard Kucha, który w tym roku jedzie samochodem chłodnią wypożyczonym od Jana Fołty. Przy przygotowywaniu posiłków dla pielgrzymów ofiarnie pomaga mu Adam Glac z synem Jackiem. Przewóz bagaży swoim transportem zapewniają Dariusz Gamracy rzeźbiarz z Bud Łańcuckich oraz Tomasz Harpula właściciel firmy Hydro-Tom Usługi Hydrauliczne z Rogóżna. Pielgrzymuje on wraz z żoną Katarzyną, synem Szymonem oraz córkami Weroniką i Moniką, które angażują się w grupie muzycznej. Animatorem Muzycznym pielgrzymki jest Wiesław Dedio, wspierany przez innych muzyków. Na skrzypcach i organkach w zespole gra Edward Krauz, organizator czternastu dotychczasowych pielgrzymek i autor hymnu Powiatowej Pielgrzymki Rowerowej pt.: „Matki świat”. W tym roku pielgrzymują z nim córka Monika i wnuki. Nad sprawnym przejazdem na trasie siedmiu grup pielgrzymkowych czuwa ósma grupa tzw. „Lotna Brygada” w składzie: Marek Zygmunt prowadzący, Paweł Cieślachowski, Szymon Harpula, Tomasz Harpula, Paweł Kisiel, Marcin Kochman, Tomasz Mielcarek, Piotr Noworol, Rafał Noworol, Andrzej Szczupak, Paweł Szpala, Dariusz Tabin, Alicja Wilczak i Robert Władyka. Zespół ten współpracuje z każdym z siedmiu prowadzących grup, którymi są: Lucyna Zygmunt, Dariusz Hanus, Emil Curzytek, Stanisław Drążek, Robert Byczyński, Jarosław Kowalewski i Agata Dołęga. W każdej grupie kolarzy, oprócz prowadzących, są też osób zamykające grupę takie jak: Marek Uberman, Marcin Żal, Kazimierz Dziedzic (Animator Modlitwy), Kazimierz Wojnarski, Piotr Frączek, Andrzej Kiełb i Andrzej Siwy.
  Organizatorzy przypominają o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Dokumentację fotograficzną pielgrzymki będzie prowadził po raz kolejny Jan Zięba, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK, gdyż w ciągu kilkunastu ostatnich lat odwiedził ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak i Maria Rejman, które także zdobyły Złote Odznaki.
  Wśród ciekawostek i osobliwości tegorocznej pielgrzymki warto podkreślić, że na 152 pielgrzymów dziewięcioro nie ukończyło 18 lat i będą jechać pod opieką rodziców czy dziadków. Z rodzicami pielgrzymują najmłodsze uczestniczki Aniela Kosidło (2,5 roku), Adela Krzyśko (3,5 roku) i Lenka Drożdż (7 lat). Najstarszy Roman Kapusta ukończył 84 lata i jedzie na rowerze. W tym roku w pielgrzymce bierze udział 69 kobiet (45 proc.) i 83 mężczyzn (55 proc.). Warto odnotować, że 82 proc. uczestników jedzie już po raz kolejny. Po raz pierwszy w pielgrzymce weźmie udział 27 nowych uczestników, co stanowi 18 proc. z ogółu.
  Wszyscy uczestnicy pielgrzymki stosują się do przepisów obowiązujących uczestników ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo własne i innych. Na rowerach jedziemy zawsze w kasku na głowie i zachowujemy szczególną ostrożność. Szczęść Boże na pielgrzymim szlaku.
opracował: Robert Kochman

Poniżej skrótowy program XXIII Powiatowej Pielgrzymki Rowerowej z Łańcuta na Jasną Górę od 28 lipca do 2 sierpnia 2024:

Dzień pierwszy - 28 lipca (niedziela)
godz. 7.30 - zbiórka na parkingu przy kościele pw. św. Józefa w Łańcucie i po mszy wyjazd
godz. 9.15 - Łańcut-Podzwierzyniec - Malinie godz. 17.30 - trasa 81 km

Dzień drugi - 29 lipca (poniedziałek)
godz. 7.45 - Malinie - Wiślica godz. 17.30 trasa 80 km

Dzień trzeci - 30 lipca (wtorek)
godz. 11.00 Wiślica - Kozłów godz. 17.00 trasa 66 km

Dzień czwarty 31 lipca (środa)
godz. 8.00 Kozłów - Kroczyce godz. 17.00 trasa 65 km

Dzień piąty- 1 sierpnia (czwartek)
godz. 8.30 Kroczyce - Jasna Góra godz. 14.00 trasa 55 km

Dzień szósty - 2 sierpnia (piątek)
godz. 10.00 wyjazd z Jasnej Góry z północnego parkingu

          Przyjazd autokarów i odbiór bagaży około godziny:

17.00 Łańcut ul. Cetnarskiego 2A parking naprzeciw Supersamu
17.30 Przeworsk ul. Misiągiewicza 42 parkingu przy kościele pw. Chrystusa Króla

Do pobrania pliki w formacie PDF z:

szczegółowym programem pielgrzymki oraz śpiewnikiem

Pliki do pobrania

2024.07.28_program_23ppr_a4.pdf
Program XXIII Powiatowej Pielgrzymki Rowerowej z Łańcuta na Jasną Górę
spiewnik_ppr_2024.pdf
Śpiewnik XXIII Powiatowej Pielgrzymki Rowerowej z Łańcuta na Jasną Górę