XI Powiatowy Rajd Rowerowy Do Julina po drogach i obiektach przebudowanych w ramach ZPORR

21-06-2006
W sobotni ranek, na starcie w Woli Dalszej na parkingu przy przebudowanej w ubiegłym roku ze środków ZPORR drodze powiatowej Czarna-Wola-Dalsza powitał rajdowiczów wicestarosta łańcucki Józef Rzepka. Na start przyjechał firmowy samochód Katolickiego Radia Rzeszów VIA, które objęło już po raz kolejny patronat medialny nad imprezą. Ponad to uczestnicy rajdu otrzymali od Radia VIA firmowe chusty oraz koszulki z napisem „pokolenie Jana Pawła II”, w których przejechali całą trasę rajdu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały policyjne radiowozy, a funkcjonariusze pomagali przy przejazdach licznej grupy rowerzystów przez odcinki o dużym natężeniu ruchu.
Przewodnikiem po trasie rajdu był pasjonat rekreacji, sportu i turystyki Jan Jabłoński z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie. W ciekawy sposób opowiadał on historię odwiedzanych po drodze miejsc. Mówił o psiarni Potockich w miejscowości Potok, Trzech Krzyżach i stawach w Brzeźniku, o powstaniu i włókienniczych tradycjach ponadgimnazjalnej szkoły w Rakszawie, o szkółce leśnej na Wydrzu i modrzewiowym pałacyku myśliwskim w Julinie. Na obiektach rekreacyjnych Julina przeprowadził konkursy sprawnościowe dla uczestników rajdu w czterech różnych kategoriach. Zwycięscy otrzymali cenne nagrody w postaci akcesorii rowerowych, których sponsorami byli: zespół sklepów rowerowych NSB Sport Serwis z Rzeszowa oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Na rajdowiczów czekały również niespodzianki w postaci specjalnych nagród dla najmłodszej i najstarszej uczestniczki, które otrzymały odpowiednio: dwunastoletnia Sylwia Gołojuch z Czarnej i sześćdziesięcioletnia Janina Warzaszek z Białobrzeg. Wśród uczestników rajdu nie przewidywano ograniczeń wiekowych, były wśród nich zarówno osoby starsze, jak i zorganizowane grupy młodzieży szkolnej, nad którymi sprawowali opiekę nauczyciele ze szkół w Czarnej, Kraczkowej, Markowej, Rakszawy i Żołyni. Była też nagroda specjalna dla rajdowego małżeństwa Międlarów Ireny i Aleksandra z Soniny. Jury rajdu wybrało oraz nagrodziło najmilszą uczestniczkę i najsympatyczniejszego uczestnika rajdu. Dla wszystkich uczestników zapewniono gorący posiłek, tradycyjny bigos myśliwski oraz ciastka i herbatę. Oficjalne rozwiązanie rajdu miało miejsce na obiektach Zespołu Szkół w Żołyni.
 Jeszcze w tym roku w ramach Dni Powiatu Łańcuckiego odbędzie się kolejny tym razem XII Powiatowy Rajd Rowerowy, na który już teraz zapraszamy na sobotę 30 września br. Organizatorem z ramienia Starostwa Powiatowego w Łańcucie kolejnego rajdu jest pan Edward Krauz – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego, któremu należą się wyrazy uznania za zainicjowanie i przygotowanie wszystkich wcześniejszych powiatowych rajdów rowerowych. Udało się mu zaszczepić w niemałej grupie osób zamiłowanie do tej formy turystyki. Niektórzy z uczestników już po raz kolejny wytrwale korzystają z tej formy rekreacji, której celem było poznawanie pięknych zakątków powiatu łańcuckiego, obcowanie z przyrodą oraz aktywny wypoczynek.
Tegoroczna trasa XI Powiatowego Rajdu Rowerowego do Julina przebiegała drogami i obiektami przebudowanymi w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z którymi zapoznano uczestników. Uczestnicy rajdu mogli dowiedzieć się m.in. o szczegółach zrealizowanych następujących projektów, które zostały dofinansowane ze środków ZPORR.
1) W 2005 r. przebudowano fragment 0,477 km drogi powiatowej Czarna – Wola Dalsza, przy firmach PKS, Coneks i Transsystem, na którym zwiększono nośność drogi z 80kN na oś do 100kN na oś, obok wybudowano 22 miejsca postojowe, w tym dwa dla samochodów ciężarowych, wykonano chodnik dla pieszych i oświetlenie uliczne. Koszt całego projektu wyniósł: 402 935,33 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 302 201,49 zł.
2) Samorząd Powiatu Łańcuckiego w ubiegłym roku rozpoczął realizację projektu przebudowującego infrastrukturę drogową, której celem jest stworzenie szansy dla powstania strefy ekonomicznej w Smolarzynach. Przebudowano most w Smolarzynach na rzece Młynówka, podnosząc jego nośność z 5 do 40 ton. Most został podniesiony wzwyż i poszerzono do 6 m jezdnię w obrębie mostu. W drugiej połowie br. planowana jest dalsza przebudowa drogi relacji Potok-Smolarzyny. Wartość projektu: 1 985 848,54 zł, zaś wartość dofinansowania z EFRR wyniesie 992 924,27 zł.
3) W tym roku samorząd Łańcuta zakończył realizację projektu pn.: „Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Woli Małej koło Łańcuta”, którego wartość wyniosła 3 688330,08 zł, z czego dofinansowanie z EFRR wyniosło 2 677337,86 zł.
4) W trakcie realizacji projektu jest przebudowa drogi wojewódzkiej Leżajsk-Łańcut i dróg łącznikowych, którego wartość wynosi 34 795447,76 zł, a dofinansowanie z EFRR 25 963498,32 zł.
 Poprzez realizację tych i innych projektów przez samorządy, na naszych oczach zmienia się otaczająca nas rzeczywistość, aby to zobaczyć z perspektywy dwóch kółek warto brać udział powiatowych rajdach rowerowych.
Robert Kochman