X Jubileuszowe Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

05-04-2007

W dniach 03 – 04 kwietnia 2007 r. w Warszawie odbyło się X Jubileuszowe Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. W Zgromadzeniu wzięli udział niemal wszyscy Starostowie z Województwa Podkarpackiego oraz przedstawiciele miast prezydenckich: Tarnobrzega i Rzeszowa. Związek Powiatów Polskich zrzesza 319 spośród 385 powiatów i jest  jedną z najbardziej liczących się organizacji samorządowych w Polsce. Działalność Związku została rozpoczęta w okresie międzywojennym i reaktywowana w roku 1999, po powstaniu samorządowych powiatów. W Zgromadzeniu wzięło udział 288 delegatów reprezentujących wszystkie polskie regiony. Gośćmi Zgromadzenia byli przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego (m.in. były Premier Jerzy Buzek), prof. Michał Kulesza twórca reformy samorządowej, a także reprezentant zaprzyjaźnionego Związku Powiatów Niemieckich.

Gościem X ZO ZPP był prof. Michał Kulesza

Jednym z tematów obrad były pojawiające się doniesienia o pomysłach ograniczenia liczby powiatów. Jednakże zarówno parlamentarzyści, jak i Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński zapewniali zgromadzonych, że nie są podejmowane prace dotyczące odgórnych koncepcji likwidacji bądź łączenia powiatów. Ministerstwo we współpracy z sejmową komisją samorządu zamierza jedynie przeprowadzić całościową analizę funkcjonowania administracji publicznej w Polsce w odniesieniu zarówno do gmin, jak i powiatów, województw i administracji rządowej, aby poprawić jej funkcjonowanie.

Zebrani delegaci podziękowali ustępującemu Zarządowi Związku, którego kadencja została zakończona, w jego składzie także posłowi Stanisławowi Ożogowi, przez dwie kadencje Wiceprezesowi Zarządu Związku Powiatów Polskich, który obecnie sprawuje mandat Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Nowym Prezesem ZPP został Tadeusz Nalewajk – starosta pułtuski.
Istotnym osiągnięciem samorządowców Podkarpacia stało się wprowadzenie na funkcję Wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich Roberta Godka -  Starosty Strzyżowskiego oraz do Komisji Rewizyjnej Związku Józefa Jodłowskiego – Starosty Rzeszowskiego.
W trakcie obrad podjęto wiele uchwał i stanowisk dotyczących istotnych zagadnień życia społecznego, ważnych dla lokalnych społeczności, m.in. w sprawie zasad finansowania domów pomocy społecznej, w sprawie finansowania dróg publicznych zarządzanych przez samorządy terytorialne, w sprawie nowelizacji ustawy o funduszu alimentacyjnym, w sprawie zmian prawa regulującego udzielanie dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Wszystkie stanowiska dostępne są na stronie
www.zpp.pl
Adam Krzysztoń