„Wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łańcuckiego

20-06-2006

Średnia kwota miesięcznego stypendium na ucznia w powiecie łańcuckim wyniosła 64 zł i była wypłacana za okres ośmiu miesięcy. Maksymalnie przez okres trwania projektu uczeń mógł otrzymać 800 zł, które to pieniądze wypłacano w trzech transzach (grudzień 2004 r., czerwiec 2005 r. oraz czerwiec 2006 r.). Przyznano stypendia dla 793 uczniów, w tym 439 uczennic i 354 uczniów. Projekt był skierowany również do osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
W dniu 13 czerwca 2006 r. w Bursie Szkolnej odbyła się konferencja podsumowująca realizację I edycji projektu stypendialnego Działanie 2.2 ,,Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łańcuckiego”, którą poprowadził Józef Rzepka - wicestarosta łańcucki. W konferencji uczestniczyli m.in. dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu, pedagodzy szkolni, przedstawiciele Starostwa Łańcuckiego i Gminy Żołynia.

konferencja

Podczas przeprowadzonej dyskusji wyciągnięto wnioski z realizacji pierwszej edycji projektu, która trwała od 01.10.2004 r. do 30.06.2006 r. Do najważniejszych zaliczono uproszczenie procedur kwalifikujących, m.in. nie będą już potrzebne faktury. Od stycznia 2006 r. wypłaty odbywają się już tylko na podstawie zaświadczenia dyrektora szkoły o uczestniczeniu ucznia w zajęciach szkolnych i liczbie godzin nieusprawiedliwionych. Podwyższony próg dochodów umożliwi też wzięcie udziału w programie dla tysiąca uczniów. Z badań wynika, że około 90 proc. absolwentów gimnazjów wybiera szkoły ponadgimnazjalne, które kończą się maturą, a więc spełnia kryterium stawiane w programie stypendialnym. Z przeprowadzonych ankiet omówionych poniżej wynika wniosek, że pomimo biurokratycznych utrudnień uczniowie byli zadowoleni z tej formy ich wsparcia w ponoszonych kosztach edukacji.
Obecnie realizowana jest już druga edycja projektu „Wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łańcuckiego”, która też cieszy się sporym zainteresowaniem.