Symboliczne wbicie łopaty pod długo oczekiwaną inwestycję

07-06-2023

Dzisiaj miało miejsce symboliczne wbicie łopaty pod długo oczekiwaną, przez mieszkańców powiatu łańcuckiego, inwestycję.

Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 Naklik - Leżajsk - Szklary wraz z budową tunelu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 pod torowiskiem linii kolejowej" w Łańcucie jest faktem.

Ta bardzo ważna inwestycja drogowa nie powstałaby bez zaangażowania Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich przy wsparciu Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha oraz lokalnych samorządów. Nowa inwestycja  zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Bezkolizyjne skrzyżowanie nie tylko poprawi bezpieczeństwo ruchu, ale także pozwoli na płynny przejazd pod torami i znacznie usprawni komunikację na drodze wojewódzkiej.

W kwietniu br. został przekazany plac budowy Wykonawcy INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o. i roboty drogowe zostały oficjalnie rozpoczęte. Partnerem tej inwestycji jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Całkowita wartość zadania wynosi: 36 309 761,08 PLN.

Inwestycja ta wraz z realizowaną inwestycją „Budowa wschodniej obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 od węzła A4 „Łańcut” do drogi krajowej nr 94 w Głuchowie", realizowanymi przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, to przede wszystkim poprawa komunikacji drogowej w Łańcucie, poprzez:
- budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877, który rozpoczął się przy łączniku z autostradą a koniec włączony będzie do drogi krajowej nr 94,
- wyprowadzenie ruchu ciężkiego z miasta Łańcut,
- udrożnienie przepustowości przejazdu kolejowego poprzez budowę tunelu pod torami, który ze względu na coraz większy ruch pociągów na linii kolejowej nr 91 jest często zamykany i powoduje korki na dojazdach,
- obydwie inwestycje poprawią warunki drogowe oraz bezpieczeństwa dla pojazdów i ruchu pieszego.

W uroczystości wzięli udział poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek, wójtowie gmin:  Czarna Edward Dobrzański, Łańcut Jakub Czarnota, Żołynia Piotr Dudek, członek Zarządu PKP Grzegorz Kurdziel, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso oraz Grzegorz Bukała prezes firmy INTOP Tarnobrzeg.