Śpiewnik Ziemi Łańcuckiej

23-09-2024

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Łańcuckiego ukazał się drukiem „Śpiewnik Ziemi Łańcuckiej” w opracowaniu Jana Kiliana, gdzie na ponad stu pięćdziesięciu stronach w układzie alfabetycznym znajdziemy 132 pieśni i piosenki. Opracowanie nut dla każdego z utworów, stwarza możliwość wykonywania znanych melodii ludowych czy biesiadnych bądź a capella, bądź z akompaniamentem instrumentów. Muzyka łagodzi obyczaje, a śpiewając dzielimy się dobrem i radością wspólnego wykonywania tych znanych czy mniej znanych utworów, które może dzięki tej publikacji zostaną uratowane od zapomnienia. W wydawnictwie znalazły się zdjęcia zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu powiatu łańcuckiego, które od wielu lat mają w swoich repertuarach niektóre z tych utworów. Bogactwo kultury słowno-muzycznej Ziemi Łańcuckiej uzupełniają piękne tradycyjne ubiory, wśród których na uwagę zasługują stroje łańcuckie.
  Dzięki współpracy z wydawnictwem EDYTORIAL, Powiat Łańcucki może pochwalić się staranną, solidną publikacją, która będzie dobrze służyła zarówno amatorskim zespołom śpiewaczym, kapelom ludowym, jak wszystkim tym, którzy po prostu lubią śpiewać. Samorząd Powiatu Łacuckiego dziękuje za dofinansowanie wydania tej publikacji drukiem: Bankowi Spółdzielczemu w Łańcucie oraz sponsorom wydawnictwa Gminie Markowa, Centrum Kultury Gminy Markowa, KL DOCIEPLENIA i BUSMARIUSZ.
  W najbliższą sobotę 28 września 2024 r. godz. 16.30 w Powiatowej Hali Sportowej im. Józefa Witka przy ZST w Łańcucie przed Galą Starosty Łańcuckiego będzie można wylosować jeden z 50 egzemplarzy „Śpiewnika Ziemi Łańcuckiej” w opracowaniu Jana Kiliana. Każdy kto chce wziąć udział i wrzuci do puszki pieniądze, które za pośrednictwem zbiórki organizowanej przez CARITAS Archidiecezji Przemyskiej zostaną przekazane jako gest solidarności, pomocy finansowej dla poszkodowanych przez powódź rodaków z południowo-zachodniej Polski. CARITAS prowadzi zbiórki i organizuje pomoc dla powodzian w całej Polsce przy kościołach i nie tylko, bo zgodnie z wydanym przez ministerstwo pozwoleniem będzie to możliwe w sobotę 28 września br. przed koncertem Zespołu "Karczmarze" oraz w niedzielę 29 września br. od godz. 18.00 przed koncertem finałowym Dni Powiatu Łańcuckiego w wykonaniu Solistów, Chóru i Orkiestry NICOLAUS.

Zapraszam i zachęcam do korzystania ze „Śpiewnika Ziemi Łańcuckiej” zarówno z wersji drukowanej, jak i z możliwości pobrania wersji elektronicznej pliku w formacie PDF (rozmiar około 13 MB).
Robert Kochman