Ślubowanie uczniów klasy mundurowej

26-09-2024

W środę 25 września 2024 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Do ślubowania przystępowali uczniowie klasy pierwszej liceum o profilu wojskowym i policyjnym. Jednostką patronacką naszej szkoły jest 1 Batalion 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w Kościele Farnym w Łańcucie. Mszę celebrowali: ksiądz proboszcz Grzegorz Garbacz i wikary parafii Łańcut – Podzwierzyniec - ksiądz Piotr Długi. Po mszy uczniowie szkoły wraz ze zgromadzonymi gośćmi przeszli na dziedziniec Muzeum – Zamku w Łańcucie, gdzie nastąpiło uroczyste ślubowanie. Całość uroczystości uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa pod batutą starszego chorążego Adriana Sadowskiego.

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów na temat klas mundurowych naszej szkoły, które na stałe wpisały się w wizerunek Łańcuta i regionu. Uczniowie tych klas zaznaczyli swą obecność poza granicami naszego województwa a nawet kraju. Kadeci chętnie i z zaangażowaniem włączają się we wszystkie akcje charytatywne. Biorą udział w uroczystościach patriotycznych w Łańcucie, powiecie i województwie. Za swoją działalność szkoła została odznaczona: Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd Kombatantów i osób represjonowanych oraz medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jako jedyna szkoła w Polsce zostaliśmy uhonorowani nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Od kilku lat klasy wojskowe objęte są patronatem i wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na wstępie uroczystości zabrała głos wicedyrektor szkoły pani Joanna Kamińska, która powitała wszystkich przybyłych gości- przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych oraz przedstawicieli służb mundurowych - wojska, policji i straży. Następnie rozpoczęto uroczystość, którą dowodził kadet – Bartosz Borcz, uczeń klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego. Po odegraniu hymnu państwowego nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów- kadetów- klasy Liceum Ogólnokształcącego.

Tekst ślubowania:„ Ja uczeń klasy mundurowej ślubuję służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Strzec honoru kadeta polskiego. Bronić dobrego imienia szkoły. Pilnie i z zaangażowaniem zdobywać wiedzę i umiejętności. Służyć bliźnim w potrzebie. Nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg”

Z kolei nastąpiło wyróżnienie najlepszych uczniów szkoły za wysoką średnią, duże zaangażowanie na rzecz klas mundurowych oraz godne reprezentowanie szkoły na licznych uroczystościach okolicznościowych. Wyróżnienia wręczyły: Podkarpacki Kurator Oświaty pani Dorota Nowak-Maluchnik, wicestarosta powiatu łańcuckiego pani Barbara Pilawa – Kraus oraz pani wicedyrektor Joanna Kamińska.

Po ślubowaniu nastąpiła defilada oddziałów i pododdziałów z klas mundurowych. Poczet sztandarowy wystąpił w składzie: Dominik Lech, Natalia Nycz i Wiktoria Szul.

Następnie głos zabrali: Podkarpacki Kurator Oświaty pani Dorota Nowak-Maluchnik, pani wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa – Kraus, pani wicedyrektor Joanna Kamińska oraz przedstawiciele rodziców i uczniów.Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek w szkole - tradycyjna wojskowa grochówka, po którym nastąpiły otrzęsiny klas pierwszych.

Tekst: Zespół Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie