Rowerami do Pani Jasnogórskiej

18-08-2008

W dniach 27 lipca - 1 sierpnia 2008r. odbyła się VII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę. W ciągu pięciu dni pielgrzymi pokonali na rowerach
360 km. W roku bieżącym w takiej formie rekolekcji w drodze wzięło udział 75 osób, w różnym wieku i różnego stanu, gdyż w gronie pielgrzymów były również całe rodziny, kapłan oraz siostra zakonna. Wraz z tą liczną grupą pielgrzymował ( na rowerze) starosta łańcucki  Adam Krzysztoń. Organizatorem tego przedsięwzięcia rok rocznie jest  Edward  Krauz ,pracownik Starostwa Powiatowego w Łańcucie, który z pomocą wielu osób bardzo angażuje się w organizację tej pielgrzymki.
Spędzając większość czasu na rowerach, pomimo znacznej różnicy wieku pielgrzymom zawsze towarzyszyła radość, wzajemna pomoc, wsparcie oraz śpiew.
Nie brakowało również chwil na modlitwę i refleksję. O duchowy wymiar naszego pielgrzymowania troszczył się ks. Jarosław Pacanowski z parafii p/w Maryi Matki Kościoła   i Św. Andrzeja w Husowie czyniąc myślą przewodnią tych rekolekcji hasło roku duszpasterskiego „Bądźmy uczniami Chrystusa”. W ciągu kolejnych dni rozważaliśmy cechy oraz postawy „ucznia Chrystusa”, który na końcu ziemskiego pielgrzymowania będzie godny „świadectwa z czerwonym paskiem”. Temat ten analizowaliśmy patrząc na Maryję, która wskazuje nam wzór odwagi oraz innych postaw potrzebnych prawdziwemu współczesnemu uczniowi Chrystusa.
Nie możemy także zapomnieć o naszej s. Elżbiecie która podążając wraz z nami wspierała nas nie tylko modlitwą i dobrym słowem ale również pełnieniem odpowiedzialnej funkcji sanitariuszki. Podczas naszego pielgrzymowania pamięcią modlitewną obejmowaliśmy także naszych darczyńców wyrażając wdzięczność za okazaną nam życzliwość i pomoc.
W drodze na Jasną Górę zatrzymywaliśmy się w sanktuariach, gdzie czerpaliśmy siły na trudy dalszego pielgrzymowania oraz nadzieję wysłuchania intencji zanoszonych  do tronu Maryi. Nawiedziliśmy:
- Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie,
- Sanktuarium Pana Jezusa Konającego  w Pacanowie,
- Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin w Pilicy,
- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach.
 Sił tych bardzo potrzebowaliśmy, bowiem utrzymywanie się przez wiele godzin na rowerze wymaga sporej koncentracji. Jej brak skutkuje przykrymi następstwami. Przekonała się o tym Danuta, która ostatni etap na jasną górę pokonała w samochodzie, z mocno kontuzjowanym kolanem. Na szczęście kask uchronił jej głowę od niewyobrażalnych skutków upadku. Została niejako poświecona aby ostrzec innych uczestników pielgrzymki przed następnymi niebezpiecznymi zjazdami. Okazało się wtedy jak ważna jest natychmiastowa pomoc lekarzy, którzy też z nami pielgrzymowali.
Drogą tych sanktuariów, leśnych dróg, łąk i wiejskich pejzaży 31 lipca 2008r. dojechaliśmy na Jasną Górę by przed tronem Maryi podziękować za otrzymane łaski i przedstawić intencje z którymi podążaliśmy oraz zaczerpnąć sił by wrócić( Tu )za rok.
Ewa Szubart
Piotr Miara