06-08-2008

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie informuje, iż podjęło realizację projektu systemowego „Program aktywizacji społecznej w Powiecie Łańcuckim” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja integracji społecznej Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt skierowany jest do:
1) osób bezrobotnych, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, w szczególności należących do jednej z poniższych grup:
- osób niepełnosprawnych,
- osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, rodziny zastępcze oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
- uchodźców, osób z pobytem tolerowanym, osób nie będących obywatelami polskimi posiadających prawo do osiedlenia się lub zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE, mających trudności z integracją zawodową i społeczna.
2) otoczenie osób wykluczonych społecznie, przez co rozumie się osoby mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz osoby zamieszkujące lub zatrudnione w środowisku osób wykluczonych społecznie.

Głównym celem projektu jest:
 Aktywizacja zawodowa oraz integracja społeczna osób dotkniętych problemem bezrobocia oraz wykluczenia społecznego.
 Ważnym elementem wsparcia w ramach projektu jest eliminowanie różnego rodzaju barier, na jakie napotykają się osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, bezrobociem, borykające się z problemem dyskryminacji na rynku pracy poprzez instrumenty aktywnej integracji: zawodowej, edukacyjnej, społecznej i zdrowotnej.
W bieżącym roku w ramach projektu działaniami zostaną objęte osoby niepełnosprawne, osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodziny zastępcze. Celem projektu jest poprawa społecznego i zawodowego funkcjonowania tych osób. Jak również zwiększenie ich aktywności zawodowej, życiowej i zaradności osobistej oraz umiejętności poruszania się na rynku pracy poprzez wykorzystanie instrumentów aktywnej integracji.

Uczestnicy projektu zostaną objęci następującymi działaniami:
- sfinansowanie zawodowych kursów, szkoleń mających na celu podwyższenie kompetencji i umiejętności na rynku pracy oraz zwiększenie szans na zatrudnienie,
- przeprowadzenie warsztatów kompetencji społecznych, których celem jest wsparcie mobilności na rynku pracy pozwalające na przezwyciężenie indywidualnych barier w poszukiwaniu zatrudnienia oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
- wsparcie działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych poprzez skierowanie i sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt pod nr tel. 017 225 8028 lub e-mail:
  A także w godzinach od 8:00 do 16:00 (poniedziałek) oraz od 7:00 do 15:00 (od wtorku do piątku) zapraszamy do swojej siedziby przy ul. Piłsudskiego 70/5, 37-100 Łańcut.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie