Konferencja nt. Zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwania ich skutków

07-07-2008
1 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Łańcucie odbyła się pod przewodnictwem Adama Krzysztonia Starosty Łańcuckiego konferencja nt. „Zapobiegania klęskom żywiołowym i usuwania ich skutków”. Wzięło w niej udział wielu znamienitych gości, wśród nich dr Jan Winter Dyrektor Biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Jerzy Wiśniewski Dyrektor Gabinetu Wojewody Podkarpackiego, Stanisław Rysz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, wszyscy wójtowie z terenu powiatu łańcuckiego, Stanisław Panek Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Roman Skora Przewodniczący Rady Gminy Łańcut, Antoni Drozd Przewodniczący Racy Sołeckiej Handzlówki, Małgorzata Magryś Sołtys Handzlówki, kierownictwo Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych, kierownictwo Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie, pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie. W konferencji wzięli udział wszyscy ci, którzy w różny sposób, pośredni i bezpośredni, przyczynili się i nadal to robią, do odbudowy zniszczeń powstałych na terenie powiatu łańcuckiego na przestrzeni ostatnich lat, po wystąpieniu powodzi, osuwisk czy huraganów. Bez osobistego wsparcia i zaangażowania dr Jana Wintera, posła Kazimierza Gołojucha, kierownictwa Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW nie byłoby możliwe pozyskiwanie środków finansowych na odbudowę zniszczeń, mimo rzetelnie prowadzonej dokumentacji i pracy pracowników merytorycznych Starostwa oraz Zarządu Dróg.
Konferencja ta miała celu przybliżenie tematyki związanej z zapobieganiem klęskom żywiołowym, minimalizowaniem skutków w razie ich wystąpienia, szacowaniem strat oraz odbudowy zniszczeń powstałych przede wszystkim w infrastrukturze powiatowej, głównie drogowej. Uczestnicy spotkania podczas prowadzonych prelekcji i pokazów multimedialnych mieli okazję obejrzeć archiwalne zdjęcia terenów z powiatu łańcuckiego dotkniętych w minionych latach klęskami powodzi, osuwisk i huraganów, jak również z wielkością strat i nakładami finansowymi poniesionym przez nasz powiat z własnego budżetu oraz z dotacji celowych pozyskanych z budżetu państwa na odbudowę zniszczeń. Wydatkowane kwoty są niebagatelne, bowiem na przestrzeni lat 2005-2008 wyniosły ponad 6 mln zł, co jednoznacznie pokazuje zarówno skalę zniszczeń, które dotknęły nasz powiat, jak również motywuje do dalszej, jeszcze lepszej pracy na rzecz poprawy zabezpieczeń i działań zapobiegających ich wystąpieniu w przyszłości. Prelekcje dla uczestników konferencji prowadzili kolejno:
Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki nt.: „Charakterystyka powiatu łańcuckiego i jego zasobów”;
Joanna Rupar – Kierownik Biura ds. obronnych i zarządzania kryzysowego nt.: „Zadania samorządu powiatowego w zakresie zapobiegania klęskom żywiołowym i minimalizowania ich skutków”;
Janusz Wolski – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie nt.: „Zniszczenia spowodowane wystąpieniem powodzi i osuwisk oraz koszty i sposoby ich likwidacji na przykładzie powiatu łańcuckiego”;
Dr Jan Winter – Dyrektor Biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych MSWiA nt.: „Zasady i procedury ustalania szkód i strat spowodowanych klęskami żywiołowymi” oraz „Możliwości pozyskiwania śródków finansowych z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych”;
Ukoronowaniem konferencji było uroczyste otwarcie i poświęcenie drogi powiatowej
w Handzlówce w gminie Łańcut odbudowanej po zniszczeniach spowodowanych wystąpieniem osuwiska z udziałem uczestników konferencji oraz przedstawicieli lokalnej społeczności. Aktu otwarcia drogi powiatowej dokonał Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki oraz Zbigniew Łoza Wójt Gminy Łańcut, gospodarz terenu, natomiast aktu poświęcenia dokonał ks. Andrzej Szajnar proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Handzlówce.
Ostatnim akcentem konferencji, ale jakże miłym dla wszystkich gości, był poczęstunek tradycyjnym jadłem w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym u pani Becli, przygotowanym przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich w Handzlówce.
Konferencja odbyta w dniu 1 lipca br w Starostwie Powiatowym w Łańcucie uświadomiła wszystkim jej uczestnikom jak wiele zagrożeń cywilizacyjnych i naturalnych może w każdej chwili dotknąć nasz powiat i naszych mieszkańców. Dobitnie również uświadomiła jak ogromne, często przekraczające możliwości finansowe poszczególnych gmin oraz powiatu, są koszty odbudowy zniszczeń. Wnioski po konferencji nasunęły się więc same. Należy zrobić wszystko by zapobiegać powstawaniu zagrożeń, a w przypadku ich wystąpienia, prowadzić takie działania ratownicze które jak najbardziej zminimalizują skalę zniszczeń i strat. I tego życzmy sobie wszyscy na przyszłość.
Joanna Rupar – Kierownik Biura ds. obronnych i zarządzania kryzysowego