Informacja o realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Łańcuckim”

17-10-2024

W dniu 17 września 2024 r. podpisano umowę na realizacje projektu pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Łańcuckim”, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet: Przyjazna przestrzeń społeczna, Działanie: Edukacja,
Wydatki ogółem: 4 027 730,07 zł,
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 3 399 660,03 zł,
wkład własny powiatu: 628 070,04 zł,
Celem realizacji projektu jest rozwój szkolnictwa zawodowego Powiatu Łańcuckiego. Najważniejsze działania skupiają się na:
- przebudowie budynków z dostosowaniem ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi,
- poszerzenia bazy edukacyjnej na potrzeby prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz zakup wyposażenia do pracowni szkolnych/warsztatów na potrzeby prowadzenia zajęć praktycznych i sportowych.
W ramach przebudowy budynków z dostosowaniem ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi następujące zadania tj.:
- w Zespole Szkół Nr 2 im. J. Kochanowskiego w Łańcucie w Łańcucie, planuje się przebudować sanitariaty, klatkę schodową wraz z montażem platformy przy schodowej i wykonanie rampy/podjazdu przed budynkiem,
- w Zespole Szkół Nr 3 im. M. Kopernika w Łańcucie, planuje się przebudowę sanitariatów z wydzieleniem łazienki na potrzeby osób niepełnosprawnych, wykonanie rampy i montaż dwóch platform schodowych,
- w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie planuje się modernizacja budynku tzw. „Rządcówki” w celu dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym wykonanie balustrady schodowej wraz z poręczami podchwytowymi, zakup schodołazu, montaż bezprzewodowego dzwonka do drzwi oraz wykonanie pochylni terenowej do budynku. Planuje się również w zmodernizowanym budynku wyposażyć gabinet teraupetyczny dla uczniów.
Dodatkowo w budynku Zespołu Szkół Nr 3 im. M. Kopernika w Łańcucie zamierza się zmodernizować instalację co.
Planuje się również zakupić wyposażenie do następujących pracowni przy szkołach:
    Zespół Szkół Nr 2 - pracowni robotyki i programowania,
    Zespół Szkół Nr 3 - pracowni komputerowej wraz z wykonaniem nowej sieci teleinformatycznej i wyposażenia fotograficznego dla technika reklamy,
    Zespół Szkół Technicznych - pracowni informatycznej, samochodowej, silników samochodowych,
    Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego im. F. Dzierżanowskiego - pracowni samochodowej pomiarów punktów odchyleń nadwozia pojazdu, mechaniki skrzydła wraz z zapleczem magazynowym i przygotowania elementów konstrukcji lotniczych. W tych pracowniach wykonane zostaną również roboty budowlane adaptujące pomieszczenia,
    W ramach dostosowania Zespołu Szkół Nr 2 im. J. Kochanowskiego do potrzeb rozwoju kultury fizycznej planuje się wykonanie modernizacji pomieszczeń pod potrzeby siłowni i zakup jej wyposażenia.
Grupa odbiorców do których skierowany jest projekt:
1) kobiety i mężczyźni,
2) osoby z niepełnosprawnościami,
3) uczniowie szkół ponadpodstawowych zawodowych (Powiatu Łańcuckiego), w tym ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodzice/opiekunowie, nauczyciele,
4) jednostki oświatowe kształcenia zawodowego objęte wnioskiem tj. Technikum nr 1 w Łańcucie wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. J. Kochanowskiego w Łańcucie, Zespół Szkół Nr 3 im. M. Kopernika w Łańcucie, Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego im. F. Dzierżanowskiego w Łańcucie.
Wskaźniki projektu:
Wskaźnik produktu:
1.    Liczba przebudowanych lub rozbudowanych szkół – 3 szt.
2.    Pojemność klas w nowych lub zmodernizowanych placówkach oświatowych – 2 065 osoby,
3.    Liczba doposażonych szkół – 3 szt.,
4.    Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) – 3 szt.
Wskaźniki rezultatu:
1.    Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek oświatowych – 918 użytkowników na rok.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie