Informacja o realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa ogólnokształcącego w Powiecie Łańcuckim”

17-10-2024

W dniu 26 sierpnia 2024 r. Powiat Łańcucki podpisał umowę na realizację projektu pn. „Rozwój szkolnictwa ogólnokształcącego w Powiecie Łańcuckim”, dofinasowanego z  Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet: Przyjazna przestrzeń społeczna, Działanie: Edukacja,
Wydatki ogółem: 2 014 809,79 zł,
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 1 697 288,30 zł,
wkład własny powiatu: 317 521,49 zł,
Celem realizacji projektu rozwój szkolnictwa ogólnokształcącego Powiatu Łańcuckiego w ramach którego planowana jest: przebudowa budynków z dostosowaniem ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób ze szczególnymi potrzebami, poszerzenia bazy edukacyjnej tj. na potrzeby praktycznego nauczania przedmiotów, zgodnie z modelem STEM, wyposażania pracowni pod potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
Projekt obejmuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, przebudowę budynku w celu dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych poprze wykonanie następujących prac:
- wykonanie platformy pionowej (windy) wewnętrznej wraz z jej montażem,
- wykonanie podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami wraz z poręczami na I piętrze,
- montaż 3 krzesełek schodowych oraz wykonanie posadzek antypoślizgowych,
- montaż systemu dźwiękowego i systemu ostrzegawczego w celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego osób ze szczególnymi potrzebami (system umożliwiający łatwiejsze odnalezienie drogi w przypadku ewakuacji).
W budynku Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie, w skład którego wchodzi II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie, planuje się wykonanie następujących prac:
- kompleksową modernizację sanitariatów, szatni i umywalni (parter),
- przebudowę sanitariatów wraz z wydzieleniem osobnych pomieszczeń sanitarnych dla osób niepełnosprawnych (I i II piętro).
W ramach dostosowania Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie (II LO) do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, planowany jest zakup wyposażenia do następujących pracowni szkolnych tj.:
- pracowni do nagrań podkastów,
- sali do prowadzenia nauczania online i konferencji z przeznaczeniem dla zajęć z uczniami,
- pracowni językowych.
W ramach zakupy infrastruktury wykorzystywanej do praktycznego nauczania przedmiotów zgodnie z modelem STEM, przewiduje się zakup:
- dla I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Łańcucie -dwóch pracowni informatycznych, w tym jedna z laboratorium przyszłości z drukarką 3D
- dla Zespołu Szkól Nr 1 im. J. Korczaka w Łańcucie (II LO) – jednej pracowni informatycznej.
Grupa odbiorców do których skierowany jest projekt:
1) kobiety i mężczyźni,
2) osoby z niepełnosprawnościami,
3) uczniowie szkół ponadpodstawowych ogólnokształcących (Powiatu Łańcuckiego), w tym ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodzice/opiekunowie, nauczyciele,
4) szkoły kształcenia ogólnego tj. I liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, Zespół Szkół Nr 1 im. J. Korczaka (w tym tylko II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie.
Wskaźniki projektu:
Wskaźniki produktu:
1.    Liczba doposażonych szkół – 2 szt.
2.    Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) – 2 szt.
3.    Liczba przebudowanych lub rozbudowanych szkół – 2 szt.
4.    Pojemność klas w nowych lub zmodernizowanych placówkach oświatowych – 1 497 osób,
Wskaźniki rezultatu:
1.    Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek oświatowych – wartość docelowa 990 użytkowników na rok.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie