Zagrożenia związane ze smogiem

16-12-2016

Na podstawie badań zanieczyszczenia powietrza prowadzonych, w ramach państwowego  monitoringu środowiska, przez WIOŚ w Rzeszowie, stwierdza się, że na terenie województwa dochodzi do przekroczeń wartości progowych zanieczyszczeń pyłowych. Wzmożona emisja zanieczyszczeń ma miejsce szczególnie w okresie zimowym, do czego w znacznym stopniu przyczynia się spalanie paliw na cele grzewcze. Wpływ pyłu na zdrowie ludzkie jest znaczący ponieważ powoduje choroby serca, układu krążenia, dróg oddechowych. Może prowadzić również do zachorowań na nowotwór płuc. Grupy szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 to osoby starsze, dzieci oraz osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym.
Z uwagi na stwierdzone przekroczenia poziomu dopuszczalnych w/w pyłów Zarząd Województwa Podkarpackiego opracował Program ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej wraz z Planem działań krótkoterminowych.

Krótkoterminowa prognoza stanu jakości powietrza w województwie podkarpackim.

Ulotka „Pyły zawieszone i benzo(a)piren w pyle PM10” oraz „Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce”.