26-07-2017

Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń wystąpił z wnioskiem do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o przeanalizowanie i zmianę obecnie obowiązującego art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1440 z późn. zm). W związku z wpływającymi do Starostwa Powiatowego w Łańcucie licznymi skargami i wnioskami mieszkańców zamieszkałych przy drogach krajowych dotyczących utrudnień w umieszczaniu tablic informujących o prowadzonej działalności gospodarczej. Szczególnie trudna jest sytuacja osób mieszkających bezpośrednio przy drogach krajowych w terenie niezabudowanym. Według obecnych przepisów umieszczenie tablicy informującej o swojej nazwie jest traktowane jak reklama, co stawia wyżej wymienione osoby w niezwykle trudnej sytuacji. W praktyce nie mogą one w skuteczny sposób zakomunikować innym uczestnikom ruchu drogowego o miejscu prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Taka sytuacja rodzi nie tylko ogromne ograniczenia dla takich osób, ale także inne poważne następstwa. W takich sytuacjach wiele kontrahentów poszukując takie osoby jest zmuszona zatrzymywać się na poboczach dróg, a także podejmuje inne nietypowe czynności dla innych kierowców w terenie niezabudowanym np. nagłe zwalnianie, rozglądanie się w poszukiwaniu miejscowych osób. W konsekwencji prowadzi to do pogorszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
  W związku z powyższym koniecznym byłoby uregulowanie wskazanego problemu, który osobom mieszkającym bezpośrednio przy drogach krajowych w terenie niezabudowanym stwarza ogromne problemy. Nowelizacja obecnie obowiązującego przepisu w taki sposób, aby tablice które tylko oznaczają w miejscu swojego zamieszkania nazwę prowadzonej tam działalności gospodarczej nie były traktowane jak reklama. Jest również oczywistym, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo związane z ruchem drogowym zasadnym będzie ustalenie odpowiedniej formy takiej tablicy np. rozmiaru czy kolorystyki, aby nie rozpraszała ona nadmiernie kierowców. Konieczne jest jednak natychmiastowe podjęcie prac nad uregulowaniem poruszanego problemu. W rzeczywistości bowiem mieszkańcy przy takich drogach chcąc zaradzić swoim problemom są zmuszeni do obchodzenia obowiązujących przepisów. W takich sytuacjach mieszkańcy przy wjazdach do swoich posesji umieszczają naczepy lub różnego rodzaju przyczepy, które informują o swoim miejscu zamieszkania i prowadzeniu tam działalności gospodarczej. W konsekwencji dochodzi nie tylko do tego, że ograniczeniu ulegają walory estetyczne naszej przestrzeni publicznej, ale dochodzi do dalszego pogorszenia bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

Poniżej wniosek do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.